ICC WORLD T20 2016 OFFICIAL APP

Get all the tournament action on your phone and tablet

Close

2016 ICC World T20 schedule, TV fixtures and group details

All the official WT20 fixtures, match details, groups, squads, timings, warm-up details, venues and more in one place

07 March 2016 14:52

We’re just a day away from the ICC World Twenty20 2016. Across eight venues over the next 26 days, 16 men’s teams and ten among the women will go head to head to determine the world champion in the format and much entertainment is promised.

Here are details of all the fixtures, groups, squads, match timings, warm-up games and venues.

Schedule of men’s warm-up matches:

10 March – New Zealand v Sri Lanka, Wankhede Stadium, Mumbai (19h30); India v West Indies, Eden Gardens, Kolkata (19h30)

12 March – New Zealand v England, Wankhede Stadium, Mumbai (15h00); Pakistan v local side, JU, Kolkata (15h00); India v South Africa, Wankhede Stadium, Mumbai (19h30)

13 March – Australia v West Indies, Eden Gardens, Kolkata (19h30)

14 March – England v local side, BKC, Mumbai (15h00); Pakistan v Sri Lanka, Eden Gardens, Kolkata (15h00)

15 March – South Africa v local side, BKC, Mumbai (15h00)


Schedule of women’s warm-up matches:

10 March – India v Ireland, M. Chinnaswamy, Bengaluru (15h00); Sri Lanka v Bangladesh, M. Chinnaswamy, Bengaluru (19h30); New Zealand v Pakistan, MA Chidambaram, Chennai (19h30)

12 March – Bangladesh v Ireland, M. Chinnaswamy, Bengaluru (15h00); Sri Lanka v India, M. Chinnaswamy, Bengaluru (19h30); New Zealand v England, MA Chidambaram, Chennai (15h00); Pakistan v South Africa, MA Chidambaram, Chennai (19h30)

14 March – West Indies v Australia, MA Chidambaram, Chennai (15h00); South Africa v England, MA Chidambaram, Chennai (19h30)

Fixtures – Men’s

Date Match Venue Time
March 8, 2016 Hong Kong v Zimbabwe Nagpur 3pm
March 8, 2016 Afghanistan v Scotland Nagpur 7.30 pm
March 9, 2016 Bangladesh v Netherlands Dharamsala 3pm
March 9, 2016 Ireland v Oman Dharamsala 7.30 pm
March 10, 2016 Scotland v Zimbabwe Nagpur 3pm
March 10, 2016 Afghanistan v Hong Kong Nagpur 7.30 pm
March 11, 2016 Oman v Netherlands Dharamsala 3pm
March 11, 2016 Bangladesh v Ireland Dharamsala 7.30 pm
March 12, 2016 Afghanistan v Zimbabwe Nagpur 3pm
March 12, 2016 Hong Kong v Scotland Nagpur 7.30 pm
March 13, 2016 Ireland v Netherlands Dharamsala 3pm
March 13, 2016 Bangladesh v Oman Dharamsala 7.30 pm
March 15, 2016 India v New Zealand Nagpur 7.30 pm
March 16, 2016 Pakistan v A1 Kolkata 3pm
March 16, 2016 England v West Indies Mumbai 7.30 pm
March 17, 2016 Sri Lanka v B1 Kolkata 7.30 pm
March 18, 2016 Australia v New Zealand Dharamsala 3pm
March 18, 2016 England v South Africa Mumbai 7.30 pm
March 19, 2016 India v Pakistan Dharamsala 7.30 pm
March 20, 2016 South Africa v B1 Mumbai 3pm
March 20, 2016 Sri Lanka v West Indies Bengaluru 7.30 pm
March 21, 2016 Australia v A1 Bengaluru 7.30 pm
March 22, 2016 New Zealand v Pakistan Mohali 7.30 pm
March 22, 2016 England v B1 Delhi 3pm
March 23, 2016 India v A1 Bengaluru 7.30 pm
March 25, 2016 Australia v Pakistan Mohali 3pm
March 25, 2016 South Africa v West Indies Nagpur 7.30 pm
March 26, 2016 A1 v New Zealand Kolkata 3pm
March 26, 2016 England v Sri Lanka Delhi 7.30 pm
March 27, 2016 B1 v West Indies Nagpur 3pm
March 27, 2016 India v Australia Mohali 7.30 pm
March 28, 2016 South Africa v Sri Lanka Delhi 7.30 pm
March 30, 2016 TBD v TBD Delhi 7pm
March 31, 2016 TBD v TBD Mumbai 7pm
April 3, 2016 TBD v TBD Kolkata 7pm


Fixtures - Women's

Date Match Venue Time
March 15, 2016 India v Bangladesh Bengaluru 3.30 pm
March 15, 2016 New Zealand v Sri Lanka Delhi 7.30 pm
March 16, 2016 West Indies v Pakistan Chennai 7.30 pm
March 17, 2016 England v Bangladesh Bengaluru 3.30 pm
March 18, 2016 New Zealand v Ireland Mohali 3.30 pm
March 18, 2016 Australia v South Africa Nagpur 7.30 pm
March 19, 2016 India v Pakistan Delhi 3.30 pm
March 20, 2016 West Indies v Bangladesh Chennai 3.30 pm
March 20, 2016 Sri Lanka v Ireland Mohali 7.30 pm
March 21, 2016 Australia v New Zealand Nagpur 3.30 pm
March 22, 2016 England v India Dharamshala 3.30 pm
March 23 2016 South Africa v Ireland Chennai 7.30 pm
March 24, 2016 Australia v Sri Lanka Delhi 3.30 pm
March 24, 2016 England v West Indies Dharamshala 7.30 pm
March 24, 2017 Pakistan v Bangladesh Delhi 7.30 pm
March 26, 2016 Australia v Ireland Delhi 3.30 pm
March 26, 2016 South Africa v New Zealand Bengaluru 7.30 pm
March 27, 2016 West Indies v India Mohali 3.30 pm
March 27, 2016 England v Pakistan Chennai 7.30 pm
March 28, 2016 South Africa v Sri Lanka Bengaluru 3.30 pm
March 30, 2016 TBD v TBD Delhi 2.30 pm
March 31, 2016 TBD v TBD Mumbai 2.30 pm
April 3, 2016 TBD v TBD Kolkata 2.30 pm



Group A – Oman, Netherlands, Ireland, Bangladesh

Oman: Sultan Ahmed (capt, wk), Aamir Kaleem (vice-capt), Amir Ali, Munis Ansari, Jatinder Singh, Ajay Lalcheta, Mehran Khan, Rajeshkumar Ranpura, Sufyan Mehmood, Aaqib Sulehri, Vaibhav Wategaonkar, Zeeshan Siddiqui, Zeeshan Maqsood, Bilal Khan, Adnan Ilyas.

Netherlands: Peter Borren (capt), Wesley Barresi, Logan van Beek, Mudassar Bukhari, Ben Cooper, Tom Cooper, Timm van der Gugten, Vivian Kingma, Ahsan Malik, Paul van Meekeren, Roelof van der Merwe, Stephan Myburgh, Max O’Dowd, Michael Rippon, Pieter Seelaar.

Ireland: William Porterfield (capt), Andrew Balbirnie, Gary Wilson, George Dockrell, Andy McBrine, Tim Murtagh, Kevin O’Brien, Niall O’Brien, Andrew Poynter, Stuart Poynter, Boyd Rankin, Max Sorensen, Paul Stirling, Stuart Thompson, Craig Young.

Bangladesh: Mashrafe Mortaza (capt), Arafat Sunny, Mahmudullah, Soumya Sarkar, Mushfiqur Rahim (wk), Sabbir Rehman, Abu Hider, Nurul Hasan, Al-Amin Hossain, Nasir Hossain, Shakib Al Hasan, Tamim Iqbal, Taskin Ahmed, Mohammed Mithun, Mustafizur Rahman.



Group B – Afghanistan, Hong Kong, Scotland, Zimbabwe

Afghanistan: Asghar Stanikzai (capt), Mohammad Shahzad (vice-capt,wk), Noor Ali Zadran, Usman Ghani, Mohammad Nabi, Karim Sadiq, Shafiqullah Shafiq, Rashid Khan, Ameer Hamza, Dawlat Zadran, Shapoor Zadran, Gulbadin Naib, Samiullah Shenwari, Najibullah Zadran, Hamid Hassan.

Hong Kong: Tanwir Afzal (capt), Mark Chapman (vice-capt), Haseeb Amjad, Nadeem Ahmed, James Atkinson, Adil Mehmood, Ryan Campbell, Waqas Barkat, Babar Hayat, Christopher Carter, Aizaz Khan, Nizakat Khan, Anshy Rath, Waqas Khan, Kinchit Shah.

Scotland: Preston Mommsen (capt), Kyle Coetzer, Richie Berrington, Matthew Cross (wk), Josh Davey, Con de Lange, Alasdair Evans, Michael Leask, Matt Machan, Calum MacLeod, Gavin Main, George Munsey, Safyaan Sharif, Rob Taylor, Mark Watt.

Zimbabwe: Hamilton Masakadza (capt), Sean Williams, Tendai Chatara, Tendai Chisoro, Wellington Masakadza, Tinashe Panyangara, , Peter Moor, Elton Chigumbura, Chamu Chibhabha, Sikandar Raza, Richmond Mutumbami (wk), Tawanda Mupariwa, Malcolm Waller, Vusi Sibanda, Donald Tiripano.

Group 1 – West Indies, Sri Lanka, South Africa, England

West Indies: Darren Sammy (capt), Samuel Badree, Sulieman Benn, Carlos Brathwaite, Dwayne Bravo, Johnson Charles, Andre Fletcher (wk), Chris Gayle, Jason Holder, Ashley Nurse, Denesh Ramdin (wk), Andre Russell, Marlon Samuels, Jerome Taylor and TBA.

Sri Lanka: Lasith Malinga (capt), Angelo Mathews (vc), TM Dilshan, Shehan Jayasuriya, Sachithra Senanayake, Dinesh Chandimal (wk), Milinda Siriwardana, Chamara Kapugedara, Thisara Perera, Niroshan Dickwella, Rangana Herath, Nuwan Kulasekara, Dushmantha Chameera, Dasun Shanaka, Jeffrey Vandersay.

South Africa: Faf du Plessis (capt), Hashim Amla, Quinton de Kock (wk), AB de Villiers, JP Duminy, Farhaan Behardien, Imran Tahir, David Miller, Chris Morris, Dale Steyn, Kagiso Rabada, Aaron Phangiso, David Wiese, Rilee Roussow, Kyle Abbott,

England: Eoin Morgan (capt), Joe Root, Moeen Ali, James Vince, Jason Roy, Alex Hales, Sam Billings, Chris Jordan, Jos Buttler (wk), David Willey, Ben Stokes, Reece Topley, Steven Finn, Adil Rashid, Liam Dawson.

(And Group B qualifier)

Group 2 – Pakistan, Australia, India, New Zealand

Pakistan: Shahid Afridi (capt), Mohammad Hafeez, Shoaib Malik, Mohammad Irfan, Sharjeel Khan, Wahab Riaz, Mohammad Nawaz, Mohammad Sami, Khalid Latif, Mohammad Amir, Umar Akmal, Sarfraz Ahmed (wk), Imad Wasim, Anwar Ali, Khurram Manzoor.

Australia: Steve Smith (capt), David Warner (vice-capt), Ashton Agar, Nathan Coulter-Nile, James Faulkner, Aaron Finch, John Hastings, Josh Hazelwood, Usman Khawaja, Mitchell Marsh, Glenn Maxwell, Peter Nevill, Andrew Tye, Shane Watson, Adam Zampa.

India: MS Dhoni (capt), R Ashwin, Jasprit Bumrah, Shikhar Dhawan, Harbhajan Singh, Ravindra Jadeja, Virat Kohli, Mohammed Shami, Pawan Negi, Ashish Nehra, Hardik Pandya, Ajinkya Rahane, Suresh Raina, Rohit Sharma, Yuvraj Singh.

New Zealand: Kane Williamson (capt), Corey Anderson, Trent Boult, Martin Guptill, Grant Elliott, Colin Munro, Mitchell McClenaghan, Nathan McCullum, Adam Milne, Henry Nicholls, Luke Ronchi (wk), Mitchell Santner, Ish Sodhi, Tim Southee, Ross Taylor.

(and Group A qualifier)


Group A – Women – Australia, Ireland, New Zealand, South Africa, Sri Lanka

Australia - Meg Lanning (capt); Kristen Beams; Alex Blackwell; Lauren Cheatle; Sarah Coyte; Rene Farrell; Holly Ferling; Grace Harris; Alyssa Healy; Jess Jonassen; Beth Mooney; Erin Osborne; Ellyse Perry; Megan Schutt and Elyse Villani.

IrelandIsobel Joyce (capt); Catherine Dalton; Laura Delany; Kim Garth; Jennifer Gray; Cecelia Joyce; Shauna Kavanagh; Amy Kenealy; Robyn Lewis; Gaby Lewis; Kate McKenna; Ciara Metcalfe; Lucy O'Reilly; Clare Shillington and Mary Waldron.

New Zealand - Suzie Bates (capt.); Erin Bermingham; Sophie Devine; Leigh Kasperek; Felicity Leydon-Davis; Katey Martin; Sara McGlashan; Thamsyn Newton; Morna Nielsen; Katie Perkins; Anna Peterson; Rachel Priest; Hannah Rowe; Amy Satterthwaite and Lea Tahuhu.

South Africa - Mignon du Preez (capt.); Trisha Chetty; Moseline Daniels; Dinesha Devnarain; Yolani Fourie; Shabnim Ismail; Marizanne Kapp; Ayabonga Khaka; Odine Kirsten; Masabata Klaas; Lizelle Lee; Matshipi Marcia; Sune Luus; Chloe Tryon and Dane Van Niekerk.

Sri Lanka - Shashikala Siriwardene (capt.); Chamari Atapattu; Sugandika Kumari; Nipuni Hansika; Ama Kanchana; Hansima Karunaratne; Eshani Kaushalya; Harshitha Madavi; Dilani Manodara; Yasoda Mendis; Udeshika Prabodhani; Oshadi Ranasinghe; Inoka Ranaweera; Nilakshi de Silva and Prasadini Weerakkody.

Group B – Women – Bangladesh, England, India, Pakistan, West Indies

BangladeshJahanara Alam (capt.); Ayasha Rahman; Fahima Khatun; Fargana Hoque; Khadiza Tul Kubra; Lata Mondal; Nahida Akhter; Nigar Sultana; Panna Ghosh; Ritu Moni; Rumana Ahmed; Salma Khatun; Sanjida Islam; Shaila Sharmin and Sharmin Akhter.

EnglandCharlotte Edwards (capt.); Tamsin Beaumont; Katherine Brunt; Georgia Elwiss; Natasha Farrant; Lydia Greenway; Rebecca Grundy; Jenny Gunn; Danielle Hazell; Amy Jones; Heather Knight; Natalie Sciver; Anya Shrubsole; Sarah Taylor and Danielle Wyatt.

IndiaMithali Raj (capt), Ekta Bisht; Rajeshwari Gayakwad; Jhulan Goswami; Thirush Kamini; Harmanpreet Kaur; Veda Krishnamurthy; Smriti Mandhana; Niranjana Nagarajan; Shikha Pandey; Anuja Patil; Deepti Sharma; Vellaswamy Vanitha; Sushma Verma and Poonam Yadav.

PakistanSana Mir (capt.); Aliya Riaz; Anam Amin; Asmavia Iqbal; Nahida Khan; Bismah Maroof; Iram Javed; Javeria Wadood; Muneeba Ali Siddiqui; Nida Dar; Sadia Yousuf; Sania Khan; Sidra Ameen; Sidra Nawaz and Nain Abidi.

West IndiesStafanie Taylor (capt.); Merissa Aguilleira; Shemaine Campbelle; Shamilia Connell; Britney Cooper; Deandra Dottin; Afy Fletcher; Stacy-Ann King; Kyshona Knight; Kycia Knight; Hayley Matthews; Anisa Mohammed; Shaquana Quintyne; Shakera Selman and Tremayne Smartt.


Women’s televised matches:

Tuesday, 15 March – India v Bangladesh, Bengaluru (1530) Group B

Thursday, 17 March – England v Bangladesh, Bengaluru (1530) Group B

Saturday, 19 March – India v Pakistan, Delhi (1530), Group B

Monday, 21 March – Australia v New Zealand, Nagpur (1530) Group A

Tuesday, 22 March – England v India, Dharamsala (1530), Group B

Thursday, 24 March – Australia v Sri Lanka, Delhi (1530), Group A; Pakistan v Bangladesh, Delhi (1930) Group B

Saturday, 26 March – Australia v Ireland, Delhi (1530), Group A

Sunday, 27 March – West Indies v India, Mohali (1530), Group B

Monday, 28 March – South Africa v Sri Lanka, Bengaluru (1530), Group A

Wednesday, 30 March – First semi-final, Delhi (1430)

Thursday, 31 March – Second semi-final, Mumbai (1430)

Sunday, 3 April – Final, Kolkata (1430)

Get live cricket scores and follow every ball of the ICC World Twenty20 with the official app